Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Na ratunek Poli!”

Projekt pod hasłem "Profilaktyka Smyka" już na terenie Powiatu Ostródzkiego

Pod koniec 2020 roku kom. Jolanta Sorkowicz, policjantka z Komendy Powiatrowej Policji w Braniewie, stworzyła fikcyjną rówieśniczkę uczniów, która na własnym przykładzie pokazuje dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pola, bo takie imię ma główna bohaterka, spotyka się z czytelnikiem w 13 różnych sytuacjach. W każdej z rymowanych historyjek z opresji ratuje dziewczynkę bohater w niebieskim mundurze – policjant.

Wizerunek niefrasobliwej dziewczynki stworzył 13-letni Wiktor Zygo, którego dotychczasowe prace wrzucane do sieci, zachwyciły autorkę tekstów. Wiktor podjął wyzwanie, a współpraca nabrała tempa i różnych kształtów. 13 rymowanych historyjek zostało opatrzonych kolorowymi ilustracjami, które znalazły swoje miejsce na stronach opublikowanej książeczki dla najmłodszych pod tytułem „Na ratunek Poli”

Przygody Poli stały się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów pod hasłem „Profilaktyka Smyka”. Każdą z bajek można nie tylko przeczytać i zobaczyć na kartach książeczki. Przygody rezolutnej dziewczynki trafiły także na ekrany i do głośników, za sprawa policjantów, którzy przeczytali je dzieciom i przygotowali nagrania.

Początkowo w projekt pod nazwą „Profilaktyka Smyka” zaangażowała się braniewska policja i samorządy z terenu powiatu braniewskiego, w tym samorząd powiatowy. Znalazły pieniądze na druk materiałów i będą one prezentowane w szkołach na terenie powiatu. Projekt wzbudził zainteresowanie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasza Klimka dla którego profilaktyka jest bardzo ważnym aspektem policyjnej pracy. Opisanemu wyżej działaniu profilaktycznemu przyświeca cel, iż lepiej edukować i zwiększać świadomość na temat otaczających nas niebezpieczeństw, a w przypadku ich wystąpienia umiejętnie sobie z nimi radzić oraz wiedzieć na czyjej pomocy zawsze możemy polegać.

W pełni z przytoczonym założeniem zgodził się również Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski, który osobiście zaangażował się w plan wdrożenia programu na terenie podległego mu powiatu. W tym celu odbył szereg spotkań z przedstawicielami wszystkich władz samorządowych przybliżając założenia oraz korzyści wynikające z jego wdrożenia w placówkach oświatowych naszego rejonu. Akceptacja przez samorządy przedstawionego szczegółowo przez komendanta programu pozwoliła na sfinalizowanie zakupu pakietów edukacyjnych przeznaczonych do szkół. W ich skład weszły między innymi książeczki i kolorowanki o przygodach Poli. Materiały na stałe zagoszczą w bibliotekach wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli powiatu ostródzkiego.

(mp)

 

  • Burmistrz Morąga Pan Tadeusz Sobierajski i Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski
    Burmistrz Morąga Pan Tadeusz Sobierajski i Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski
  • Wójt Gminy Ostróda Pan Bogusław Fijas i Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski
    Wójt Gminy Ostróda Pan Bogusław Fijas i Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski
  • Burmistrz Ostródy Pan Zbigniew Michalak i Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski
    Burmistrz Ostródy Pan Zbigniew Michalak i Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski
Powrót na górę strony