Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Na ratunek Poli” w przedszkolach i szkołach powiatu ostródzkiego

Wraz z początkiem roku szkolnego ostródzcy policjanci ruszyli z innowacyjnym programem „Profilaktyka Smyka”. Funkcjonariusze odwiedzają szkoły i przedszkola na terenie całego powiatu i przedstawiają dzieciom Polę- bohaterkę książeczki „Na ratunek Poli” obejmującej szereg zagadnień dotyczących bezpieczeństwa.

Wraz z początkiem roku szkolnego policjanci rozpoczęli nowe działania profilaktyczne pod nazwą „Profilaktyka Smyka”. Jednym z elementów innowacyjnych działań jest książeczka „Na ratunek Poli” zawierająca 13 opowiadań w formie wierszyków. Główną bohaterką książki jest Pola-dziewczynka, która na własnym przykładzie pokazuje dzieciom, jak być bezpiecznym i jak unikać zagrożeń. Książeczka obejmuje szereg zagadnień takich jak bezpieczeństwo w ruchu drogowych, bezpieczeństwo w internecie, na podwórku oraz w codziennym życiu. W każdej z rymowanych historyjek z opresji dziewczynkę ratuje bohater z niebieskim mundurze, czyli policjant.

Policyjni profilaktycy oraz dzielnicowi wspólnie z Polą odwiedzają przedszkola i szkoły powiatu ostródzkiego. Dzieci mają okazję wysłuchać przygód niefrasobliwej dziewczynki i wyciągnąć z nich wnioski. Przygody Poli stały się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów pod hasłem "Profilaktyka Smyka". Każdą z bajek można nie tylko przeczytać i zobaczyć na kartach książeczki. Przygody rezolutnej dziewczynki trafiły także na ekrany i do głośników, za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom i przygotowali nagrania.

 

 

 

Kim jest Pola?

Pod koniec 2020 roku w głowie kom. Jolanty Sorkowicz, policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, zrodził się pomysł na stworzenie fikcyjnej rówieśniczki uczniów, która na własnym przykładzie pokaże dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pola, bo takie imię nadano głównej bohaterce, spotyka się z czytelnikiem w 13 różnych sytuacjach. W każdej z rymowanych historyjek z opresji ratuje dziewczynkę bohater w niebieskim mundurze - policjant.

Kiedy tekst był już gotowy, powstał pomysł, by wizerunek niefrasobliwej dziewczynki stworzył 13-letni Wiktor Zygo, którego dotychczasowe prace wrzucane do sieci, zachwyciły autorkę tekstów. Wiktor podjął wyzwanie, a współpraca nabrała tempa i różnych kształtów. 13 rymowanych historyjek zostało opatrzonych kolorowymi ilustracjami, które znalazły swoje miejsce na stronach opublikowanej książeczki dla najmłodszych pod tytułem "Na ratunek Poli". Ale na wydaniu książeczki nie poprzestano.

Przygody Poli stały się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów pod hasłem "Profilaktyka Smyka". Każdą z bajek można nie tylko przeczytać i zobaczyć na kartach książeczki. Przygody rezolutnej dziewczynki trafiły także na ekrany i do głośników, za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom i przygotowali nagrania.

Profilaktyka Smyka

W wyniku starań policjantów powstał pakiet edukacyjny, obejmujący m.in. dokładne scenariusze zajęć o bezpieczeństwie oraz kolorowanki dla dzieci. Co ważne, Pola nie jest idealna, nie zawsze potrafi się właściwie zachować, ale dzięki pomocy policjanta w końcu radzi sobie z przeciwnościami. Dlatego i policjanci, i wspomagający ich pedagodzy liczą na to, że te wierszyki trafią do najmłodszych, dla których staną się cenną lekcją.

 

Powrót na górę strony