Aktualności

„Profilaktyka Smyka” wspierana przez lokalne samorządy

Innowacyjny program „Profilaktyka Smyka” trafi do szkół podstawowych powiatu ostródzkiego. Dzięki wsparciu lokalnych samorządów pedagodzy otrzymają gotowe narzędzie w postaci scenariuszy zajęć, kart pracy oraz pomocy dydaktycznych stanowiących innowacyjny i interesujący sposób do rozwijania odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań wśród małych dzieci.

Od początku roku szkolnego w przedszkolach i szkołach powiatu ostródzkiego trwają policyjne działania pn. „Profilaktyka Smyka”. Jest to innowacyjny program, którego pomysłodawcą była kom. Jolanta Sorkowicz z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie. Policjantka postanowiła stworzyć fikcyjną rówieśniczkę uczniów, która na własnym przykładzie przykładzie pokaże dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pola, bo takie imię nadano głównej bohaterce, spotyka się z czytelnikami w 13 różnych sytuacjach. W każdej z rymowanych historyjek z opresji dziewczynkę ratuje bohater z niebieskim mundurze - policjant. Pomysłodawcy projektu zadbali również o to, aby pedagodzy otrzymali gotowe narzędzie, wraz z scenariuszami lekcji oraz kartami pracy, co stanowić może dla nich interesującą, jednolitą pomoc dydaktyczną do rozwijania odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań wśród małych dzieci.

Przygody Poli za sprawą m. in. Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli stały się punktem wyjścia do kompleksowych, innowacyjnych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów. Początkowo w projekt pod nazwą "Profilaktyka Smyka" zaangażowała się braniewska policja i samorządy z terenu powiatu braniewskiego, w tym samorząd powiatowy. Znalazły pieniądze na druk materiałów oraz stworzenie pakietów dydaktycznych. Szybko projektem zainteresował się również Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek, dla którego profilaktyka jest bardzo ważną częścią policyjnej pracy. Komendant przekonał do projektu przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Aby o przygodach Poli usłyszały wszystkie dzieci, które zmagają się z takimi samymi problemami dnia codziennego, jak ich fikcyjna rówieśniczka, również i ostródzcy policjanci ruszyli do przedszkoli i szkół z nowym kompleksowym programem edukacyjnym pn. „Profilaktyka Smyka”. Od początku roku szkolnego funkcjonariuszom przedstawiają dzieciom sympatyczną Polę, ucząc tym samym o bezpiecznych zachowaniach.

„Profilaktyka Smyka” trafia również do lokalnych samorządów. To dzięki ich wsparciu możliwa jest realizacja tego programu. O celach i założeniach projektu usłyszeli przedstawiciele lokalnych samorządów powiatu ostródzkiego, tj: Gminy Ostróda, Gminy Łukta, Miasta i Gminy Miłakowo, Gminy Grunwald, Gminy Dąbrówno, Miasta i Gminy Miłomłyn. W projekt zaangażował się już Burmistrz Miasta Ostródy Zbigniew Michalak, Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski, Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas oraz Wójt Gminy Małdyty Marcin Krajewski.

"Profilaktyka Smyka" uzyskała również poparcie Starosty Powiatu Ostródzkiego Andrzeja Wiczkowskiego.


Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski i Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski

 


Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski i Burmistrz Miasta Ostródy Zbigniew Michalak

 


Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie podinsp. Marcin Danowski i Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas

 

Powrót na górę strony