Dzielnicowy- policjant „pierwszego kontaktu”
Dzielnicowi to najważniejsze ogniwo łączące Policję ze społeczeństwem. Nie bez powodu nazywani są policjantami „pierwszego kontaktu”. To właśnie do nich, w pierwszej kolejności, najczęściej zgłaszają się mieszkańcy ze swoimi problemami.
Każdy dzielnicowy ma swój rejon służbowy. Dzięki temu może utrzymywać bezpośredni kontakt z lokalną społecznością i rozpoznawać potrzeby mieszkańców oraz ich oczekiwania w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dzielnicowy jest dla wszystkich. Każdy może zgłosić się do niego z problemem czy wątpliwościami. W pracy tych funkcjonariuszy nie ma kategorii błahych spraw – bez względu na problem, z którym zgłaszają się do nich mieszkańcy, do każdego tematu podchodzą z taką samą sumiennością. A przyczyn spotkań z dzielnicowym można doszukiwać się tak naprawdę w każdej sferze życia – ujadający pies na klatce, zbyt głośno zachowujące się młodzież, skłóceni sąsiedzi, utrudnienia w lokalnym ruchu drogowym - to tylko niektóre z codziennych interwencji. Do tego dochodzą sprawy związane z różnymi wykroczeniami, czy przestępstwami. Bez wątpienia, dzielnicowy odgrywa jedną z głównych ról w procesie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Policjant ten, nie tylko oddziałuje na sprawcę, ale przede wszystkim wspiera i motywuję osobę, która doznała krzywdy. W codziennej służbie tych funkcjonariuszy nie ma mowy o monotonii. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – wspierają kolegów z patrolu i zatrzymują przestępców, współpracują z kuratorami monitorując rodziny dotknięte przemocą domową. To opinia dzielnicowych jest brana pod uwagę w procesie uzyskiwania pozwolenia na broń, czy też w trakcie rekrutacji kandydatów do Policji.
Realizując rządowy program „Dzielnicowy bliżej nas”, dzielnicowy uczestniczy w spotkaniach z mieszkańcami rejonu służbowego, w trakcie których przybliża im założenia policyjnych inicjatyw, podejmowanych działań, przybliżając rolę jaką pełni na danym terenie, a także przypominając w jaki sposób można się z nim skontaktować.
Pamiętajmy, że kontakt z dzielnicowym możemy nawiązać osobiście, telefonicznie bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej. Informacje dotyczące dzielnicowych i ich rejonów znajdziemy w mobilnej bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda” oraz na stronie internetowej jednostki w zakładce „DZIELNICOWY”
Aplikacja mobilna „Moja Komenda” została przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.
Wystarczy, że wprowadzą Państwo miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Dla ułatwienia Państwu obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości.
Dzięki aplikacji mogą Państwo odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail.
Warto podkreślić, iż w Policji dla Państwa wygody, wprowadzono zasadę stałego numeru telefonu komórkowego oraz adresu email, który jest „przypisany” do określonego rejonu służbowego, nawet w sytuacji zmiany personalnej na stanowisku dzielnicowego, dane te nie ulegają zmianie.
Pamiętajmy - dzielnicowy nie pełni służby całodobowo, stąd też w sytuacjach nagłych należy korzystać z numeru alarmowego 112.
kgp/js/ab