Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Kierownictwo ostródzkiej Policji podsumowało miniony rok

Dzisiaj w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbyła się odprawa roczna ostródzkich Policjantów. Uczestniczyli w niej między innymi I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, Starosta Powiatu Ostródzkiego, przedstawiciele władz miast i gmin, przedstawiciele służb mundurowych oraz inni zaproszeni goście. W trakcie spotkania podsumowano ubiegły rok przedstawiając aspekty osobowo-organizacyjne komendy oraz jej wyniki w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców.

Sprawy kadrowe

Na dzień 1 stycznia 2014 r. w ostródzkiej jednostce pracowało 191 policjantów (stan etatowy 203, wakaty - 12), co stanowi 94,1% wykorzystania stanowisk. W przeciągu całego 2014 roku 2 policjantów odeszło na emeryturę, 1 policjant zwolnił się ze służby, 6 przeniosło się na do innych jednostek a 6 osób zostało przyjętych do służby w Policji. W Korpusie Służby Cywilnej na dzień 1 stycznia 2014 r. było zatrudnionych 17 pracowników oraz 18 pracowników 6 nie objętych korpusem. W ciągu roku 2 pracowników odeszło z pracy na emeryturę, natomiast  5  zostało zatrudnionych.

 

Sprawy kryminalne

 

W obszarze służby kryminalnej wskazano na spadek w 2014 r. ilości postępowań w stosunku do roku poprzedniego. W 2014 r. wszczęto 2509 postępowań, natomiast w 2013 r. – 2668. Zwiększyła się natomiast wykrywalność sprawców przestępstw, która obecnie wynosi 68,08 %. W poprzednim roku było to 66,90 %. Funkcjonariusze służby kryminalnej zajmujący się poszukiwaniami osób mogli się pochwalić stuprocentową efektywnością w obszarze osób zaginionych, na 46 zgłoszonych zaginięć policjanci odnaleźli wszystkie osoby. Ponadto ustalili miejsca pobytu i zatrzymali 37 poszukiwanych, ukrywających się przed organami ścigania. Realizując priorytety Policji w zakresie pozbawiania sprawców przestępstw korzyści z ich popełniania, w toku postępowań przygotowawczych funkcjonariusze zabezpieczyli na mieniu podejrzanych równowartość 1 mln 101 tys. zł.

 

Sytuacja na drogach powiatu

 

W minionym roku niemało pracy mieli funkcjonariusze zajmujący się prewencją i ruchem drogowym. Pracowali przy 520 kolizjach drogowych, zatrzymali 210 kierowców, kierujących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Na drogach powiatu ostródzkiego doszło do 85 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 20 osób a 115 zostało rannych. Łącznie ostródzcy policjanci ujawnili prawie 11 tysięcy naruszeń drogowych. Dla poprawy bezpieczeństwa utworzono Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań w Ruchu Drogowym. Zadaniem tych funkcjonariuszy jest eliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników ruchu (poważne wykroczenia drogowe skutkujące stworzeniem niebezpieczeństwa dla innych użytkowników ruchu, przestępstwa drogowe, eliminowanie i niedopuszczanie do organizacji nielegalnych wyścigów samochodowych organizowanych w ruchu drogowym).

Bezpieczeństwo na wodach

Dla bezpieczeństwa mieszkańców i gości wypoczywających w powiecie ostródzkim w sezonie letnim na wodach pracowali policyjni wodniacy. Kontrolowali trzeźwość turystów, pilnowali porządku, zwracając również uwagę na osoby zanieczyszczające środowisko. Funkcjonariusze pomagali turystom na korzystających ze sprzętu pływającego między innymi dotrzeć do brzegu, gdy nagła zmiana warunków atmosferycznych im to uniemożliwiała.

Imprezy masowe bez zakłóceń

Policjanci w minionym roku pracowali przy zabezpieczeniu ładu i porządku podczas różnego rodzaju imprez w powiecie. Najważniejsze to Obchody rocznicy Bitwy pod Grunwaldem i World Tour Grand Slam czy festiwal Reggae, w których łącznie uczestniczyło wiele tysięcy osób. Wszystkie te imprezy przebiegły spokojnie, podczas ich trwania nie odnotowano poważniejszych incydentów.

Edukacja społecznatroska o jakość życia mieszkańców

W minionym roku policjanci zrealizowali cztery debaty społeczne mające na celu poznanie potrzeb i oraz wysłuchaniu sugestii mieszkańców powiatu. Dwukrotnie rozmawiano o dopalaczach i skutkach, jakie może nieść za sobą ich zażywanie, głównie przez młodych ludzi. Poruszano problem przemocy domowej, a także rozmawiano o oszustwach, na jakie narażone są głównie osoby starsze. W ramach prewencji kryminalnej policjanci przeprowadzili 135 spotkań z uczniami, nauczycielami i rodzicami w celu przeciwdziałania patologiom społecznym.

Polityka prasowa

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej oraz przestrzegając zasady przejrzystości działań Policji Komendant Powiatowy szczególny nacisk kładzie na informowanie społeczeństwa o efektach działań podległych mu funkcjonariuszy. W 2014 r. Zespół Prasowy przekazał ponad 500 komunikatów prasowych lokalnym mediom. Ponadto oficer prasowy inicjował szereg działań o charakterze profilaktycznym w zakresie bezpieczeństwa. Organizował debaty społeczne, spotkania w szkołach oraz inne tego rodzaju inicjatywy.

Nowy sprzęt dla policjantówradiowóz, łódź motorowa, urządzenia Alcoblow

W 2014 roku do ostródzkich policjantów trafił nowy radiowóz zakupiony ze środków samorządowych i budżetu policji, policjanci otrzymali też nowoczesną łódź, która wspomoże ich pracę w sezonie letnim. To nie jedyny sprzęt, który funkcjonariusze w tym roku otrzymali. Dzięki lokalnemu wsparciu do Posterunku Policji w Miłakowie trafiły meble biurowe i sprzęt komputerowy o łącznej wartości blisko 8 tysięcy złotych. Urząd Miasta w Morągu przekazał dla komisariatu zestaw komputerowy o wartości 2.500 złotych. Ze Starostwa Powiatowego w Ostródzie policjanci otrzymali z kolei urządzenie do badania stanu trzeźwości Alcoblow warte blisko 1.700 złotych. Taki sam sprzęt przekazał funkcjonariuszom Burmistrz Miasta Ostróda. Wszystkie te rzeczy na co dzień usprawniają pracę funkcjonariuszy.

 

Powrót na górę strony