Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Alkohol i narkotyki- nie ma dla nich miejsca na drodze

Policjanci ostródzkiej drogówki przyłączyli się do wojewódzkich działań pn. "Alkohol i narkotyki" ukierunkowanych na eliminowanie z ruchu drogowego osób będących pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka.

Dziś w godzinach 04:00- 08:00 policjanci ostródzkiej drogówki dołączyli do wojewódzkiej akcji i przeprowadzili na terenie powiatu ostródzkiego działania pn. "Alkohol i narkotyki".

Przez zaledwie kilka godzin funkcjonariusze skontrolowali blisko 400 kierowców. W tym czasie zatrzymali jedną kobietę, która kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Badanie na zawartość alkoholu w jej organizmie wykazało ponad promil tej substancji. Kobieta straciła już prawo jazdy a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

W ręce funkcjonariuszy trafiło również dwóch kierowców którzy wsiedli za kółko nie posiadając do tego uprawnień. Obaj za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami karnymi.

 

Pamiętaj!

 

Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.

Alkohol w sposób znaczący:

  • pogarsza koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,

  • wydłuża czas reakcji kierującego,

  • powoduje pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,

  • ogranicza pole widzenia,

  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.

Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.

 

Powrót na górę strony