Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Wyjaśniają okoliczności potrącenia pieszej

Do potrącenia pieszej doszło wczoraj wieczorem na ul. Jagiełły w Ostródzie. Na wyznaczonym przejściu dla pieszych w przechodzącą tamtędy 71 – latkę uderzył renault laguna .Poszkodowana z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Zarówno kobieta, jak i 20-letni kierowca byli trzeźwi. Trwa ustalanie wszystkich przyczyn i okoliczności wypadku.

Do wypadku doszło wczoraj po godzinie 18.30 na ul. Jagiełły. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący renault laguna, na wyznaczonym przejściu dla pieszych, potrącił starszą kobietę. Poszkodowana natychmiast trafiła do szpitala. Jak się okazało, doznała licznych złamań. Zarówno kierujący laguną, jak i 71-latka byli trzeźwi. Mężczyzna tłumaczył funkcjonariuszom, że nie zauważył pieszej.

Teraz policjanci będą wyjaśniać wszystkie przyczyny i okoliczności wypadku. Aby takich zdarzeń było na drogach powiatu ostródzkiego jak najmniej, policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które powinni stosować niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi i rowerzyści.

Jesień na drogach. Pamiętajmy o odblaskach

Trwa jesień, coraz krótsze dni i dłuższe wieczory, szybko zapadający zmrok- tak będą wyglądały najbliższe miesiące. Piesi i rowerzyści, by poprawić swoje bezpieczeństwo i uniknąć tragicznych zdarzeń powinni używać elementów odblaskowych. Odblask to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszy sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa. W czasie ograniczonej lub wręcz złej widoczności na drodze pieszy, który nie ma żadnego elementu odblaskowego, a często też ubrany jest w rzeczy w ciemnych kolorach,  jest po prostu niewidoczny. Kierowca  zauważa go z odległości około 20-30 metrów. Prowadząc auto z prędkością 70km/h pokonujemy w sekundę około 19,5 metra. W związku z tym czas, jaki pozostaje kierowcy, by wykonać manewr i uniknąć potrącenia pieszego, który pojawił się nagle przed maską auta, jest niezwykle krótki. Sekundy decydują o tym, czy dojdzie do tragedii.

Odblask może uratować życie

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-200 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego.  Nawet w terenie zabudowanym, w świetlne latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Odblaski w świetle prawa

Polskie prawo od 31.08.2014 roku stanowi, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Powrót na górę strony