Policyjna akcja jednoślad na terenie powiatu ostródzkiego
Korzystanie z jednośladów – zarówno rowerów, hulajnóg elektrycznych, jak i motorowerów czy motocykli – wiąże się z odpowiedzialnością. Każdy użytkownik drogi ma obowiązek przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a dotyczy to również kierujących jednośladami. Policjanci na terenie powiatu ostródzkiego jak i w całym województwie przeprowadzili działania prewencyjne „Jednoślad”.
W czwartek (10.07.2025) od wczesnych godzin porannych policjanci na terenie powiatu ostródzkiego tak jak i w całym województwie warmińsko-mazurskim przeprowadzili akcję „Jednoślad” nakierowaną na użytkowników tego typu pojazdów.
W czasie działań mundurowi skontrolowali 42 rowerzystów, 3 osoby poruszające się hulajnogami, 3 osoby kierujące motorowerami i 8 motocyklistów.
Zasady ruchu drogowego zostały stworzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu – pieszym, kierowcom i rowerzystom. Podczas działań policjanci zwracali uwagę na to czy kierujący jednośladami stosowali się do przepisów, takich jak zakaz jazdy po chodniku, obowiązek korzystania z drogi rowerowej, przestrzeganie sygnalizacji świetlnej czy zakaz jazdy pod wpływem alkoholu. Wszystkie te wyżej opisane przewinienia mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, wypadków i poważnych konsekwencji prawnych. Niestety i w tym dniu policjanci ujawnili sytuacje związane z nieprzestrzeganiem prawa.
Po godzinie 12:00 w Morągu policjanci zatrzymali kierującego motorowerem marki ZIPP, który poruszał się jednośladem będąc w stanie po użyciu alkoholu. Badanie wskazało prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo w czasie kontroli okazało się, że jednoślad nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC, a sam kierujący nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Tego samego dnia po godzinie 16:00 doszło do kolizji drogowej na wysokości miejscowości Zapieka w gminie Grunwald. Jak ustalili policjanci będący na miejscu zdarzenia, na łuku drogi kierujący rowerem jadąc lewą stroną drogi zderzył się z prawidłowo jadącym pojazdem osobowym maki Kia a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia twierdząc, że nic się nie stało. Policjanci szybko ustalili miejsce przebywania użytkownika jednośladu ponieważ jego przerobiony rower „rzucał się w oczy”. 30-letni sprawca kolizji przekształcił swój jednoślad na pojazd mechaniczny montując w nim wszystkie niezbędne do tego elementy. Powodów oddalenia się z miejsca zdarzenia było kilka: mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami i posiadał 5 aktywnych zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Równiez w czwartek (10.07.2025r.) przed godziną 19:00 policjanci z Posterunku Policji w Łukcie zatrzymali do kontroli rowerzystę, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. 43-letni mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł.
Przypominamy !
Użytkownicy jednośladów – choć często postrzegani jako “słabsi” uczestnicy ruchu – mają nie tylko prawa, ale również obowiązki. Przestrzeganie przepisów to wyraz szacunku wobec innych, dbałość o własne zdrowie i bezpieczeństwo, a także troska o porządek na drodze.
Nie zapominajmy – odpowiedzialna jazda to bezpieczna jazda.
(ak)