Debata społeczna w Wilnowie pn. "Bezpieczeństwo w rodzinie - stop przemocy"
W Świetlicy Wiejskiej w Wilnowie odbyła się debata społeczna z udziałem policjantów z Komisariatu Policji w Morągu oraz przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morągu oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wśród zaproszonych gości była Pani Sołtys Wilamowa a spotkanie uświetniła obecność Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Morągu – nadkom. Sebastian Kozieła.
W poniedziałek (04.11.2024r.) w Świetlicy Wiejskiej w Wilnowie w gminie Morąg odbyła się debata społeczna pn. "Bezpieczeństwo w rodzinie - stop przemocy". Celem debaty, było zwrócenie uwagi na problematykę przemocy w rodzinie i uświadomienie zgromadzonym gościom, że zarówno w gminie Morąg jak i całym powiecie ostródzkim funkcjonuje szereg instytucji, które niosą wparcie i pomoc.
Ważnym aspektem spotkania było zwiększenie świadomości zgromadzonych gości w kwestii nieocenionej roli świadków przemocy domowej. Gospodarze debaty przekonywali, by w sytuacji powzięcia negatywnej informacji o sytuacji rodzinnej nie pozostawać obojętnym i reagować.
Przemoc domowa kojarzona jest powszechnie, iż dotyczy ona relacji mąż-żona, partner-partnerka – podczas spotkania wybrzmiało, że przemoc dotyczy również relacji rodzic-pełnoletnie dziecko czy rodzic-małoletnie dziecko.
Pierwszym z prelegentów zabierających głos podczas spotkania była Pani Monika Mielczarek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morągu, która omówiła zagadnienie przemocy oraz wiążącej się z nią bezpośrednio procedurę niebieskiej karty. Mówczyni przybliżyła zasadę działania narzędzia jakim jest Niebieska Karta, która jako dokument służbowy wypełniany jest w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. To główne źródło dokumentowania faktów związanych z występowaniem zjawiska przemocy w danym domostwie. Służy ona również do oceny zagrożenia dalszą przemocą oraz niejednokrotnie jako dowód w sprawach sądowych. Uczestnicy debaty dowiedzieli się, że procedurę niebieskiej karty może wszcząć policjant ale również pracownicy socjalni, przedstawiciele oświaty, służby zdrowia i komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Następnie Pani Ilona Niewiadomska z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych omówiła zasady funkcjonowania reprezentowanej przez nią instytucji. Przedstawiła poszczególne etapy oraz możliwości działania przeznaczone dla osób, które poza zjawiskiem wystąpienia przemocy muszą mierzyć się z chorobą alkoholową swoich oprawców. Zaznaczyła, że w większości przypadków to właśnie alkohol jest katalizatorem potęgującym sposób przebiegu występujących awantur.
Jako przedstawiciel Policji głos zabrał dzielnicowy asp. Michał Bączaj z Komisariatu Policji w Morągu. Zaznaczył, że to właśnie funkcjonariusze pionu prewencji z reguły jako pierwsi, trafiają do rodzin, gdzie podejmowana jest interwencja domowa. Niejednokrotnie działania te związane są z nieporozumieniami między członkami rodziny czy agresją jednego z nich względem pozostałych. O formularzu Niebieskiej Karty oraz o tym, że w ramach pomocy systematycznie składają wizyty w rodzinie gdzie stosowana jest przemoc, w trakcie których udzielają wsparcia jej ofiarom i pokazują możliwości uzyskania wszechstronnej pomocy. Podczas tych wizyt policjanci informują także poszkodowanych przemocą o możliwościach złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Dzielnicowi utrzymują stały kontakt z rodziną, by mieć nieprzerwalny wgląd w jej sytuację oraz by móc reagować i stosować przewidziane prawem środki. Dzielnicowi podczas systematycznych wizyt rozmawiają również ze sprawcą przedstawiając mu konsekwencje prawne wynikające ze stosowania przemocy.
Dodatkowo asp. Michał Bączaj przedstawił, że dzięki wejściu w życie tzw. ustawy antyprzemocowej policjanci mogą skorzystać z przysługującego im prawa i zastosować wobec osoby stosującej przemoc nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia.
(pś)