Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Po zmianach przepisów bezpieczniej na drogach powiatu

Od ponad miesiąca obowiązują zmiany w przepisach ruchu drogowego. Na drogach powiatu jest zdecydowanie bezpieczniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mniej wypadków, mniej rannych, mniej kolizji. I co najważniejsze – na drogach nikt nie stracił życia.

18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, zaostrzająca kary między innymi wobec kierowców, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. W powiecie ostródzkim od tego czasu doszło do mniejszej liczby wypadków i kolizji, i co najważniejsze nikt nie zginął.

Od zmian przepisów do 22 czerwca 2015 roku na drogach powiatu doszło do 9 wypadków, a 9 osób zostało  rannych. Policjanci odnotowali także 111 kolizji. Porównując taki sam okres z ubiegłego roku widać znaczną poprawę bezpieczeństwa.  O 2 wypadki mniej na drogach, o 5 mniej osób rannych, mniej kolizji drogowych. Największy spadek dotyczy jednak ofiar śmiertelnych, w tym samym okresie ubiegłego roku na drogach zginęły 3 osoby, natomiast po zmianach przepisów nie doszło do żadnego tak tragicznego zdarzenia.

Kierowcy jeżdżą wolniej, więc w obszarach zabudowanych jest bezpieczniej. Zdecydowanie bezpieczniej mogą czuć się  przede wszystkim piesi, bo to oni są narażeni na najbardziej dramatyczne skutki szybkiej jazdy kierowców.

Wciąż jednak nie wszyscy stosują się do obowiązującego prawa. W ciągu pierwszego miesiąca od wprowadzenia w życie nowych przepisów na terenie powiatu ostródzkiego 14 osób straciło prawo jazdy za przekroczenie  prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Nie wszyscy kierowcy wiedzą również o tym, że od 18 maja zaostrzone zostały również przepisy wobec kierowców, którzy kierują pojazdem pomimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, które utracił w związku z uprzednim orzeczeniem środka karnego, o którym mowa w art. 39 pkt. 3, w warunkach określonych w art. 42 § 2-4 podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Od wejścia w życie tych przepisów na drogach powiatu ostródzkiego policjanci odnotowali dwa takie przypadki.

 

 

  • Na zdjęciu policjant kontrolujący prędkość
  • Na zdjęciu policjanci kontrolujący prędkość
  • Na zdjęciu policjanci podczas akcji "Prędkość"
Powrót na górę strony