Kierowcy pod działaniem alkoholu i bez uprawnień ,,wpadli'' podczas kontroli drogowej
Policyjne kontrole po raz kolejny uniemożliwiły dalszą jazdę kierowcom znajdującym się pod działaniem alkoholu. Za nieodpowiedzialne postępowanie odpowiedzą przed Sądem.
W piątek (13.10.2023r.) na terenie miasta Miłomłyn na ul. Pasłęckiej policjanci Referatu Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę volkswagena. Okazał się nim być 25 letni mężczyzna. W trakcie sprawdzenia w policyjnych systemach okazało się, że kierowca nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem.
Podczas kontroli funkcjonariusze dokonali badania stanu trzeźwości. Okazało się, że kierowca volkswagena znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Badanie wykazało obecność 0,14 mg/l w wydychanym powietrzu.
Art. 87. Kodeksu Wyroczeń - Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
W sobotę (14.10.2023r.) w miejscowości Morąg na ul. Przemysłowej policjanci ostródzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego oplem. Funkcjonariusze wyczuli od kierowcy alkohol. Przeprowadzono badanie stanu trzeźwości. Okazało się, że 22 letni kierowca znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało obecność prawie półtora promila alkoholu w jego organizmie.
W trakcie kontroli okazało się, że kierowca również nie posiada uprawnień do kierowania.
Funkcjonariusze sporządzili niezbędną dokumentację procesową. Teraz mężczyzna za swoje czyny odpowie przed Sądem.
Art.178a. Kodeksu Karnego - Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Przypominamy również, że jazda bez wymaganych uprawnień jest wykroczeniem, jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant obligatoryjnie kieruje wniosek o ukaranie do sądu wobec osoby, która zdecydowała się kierować pojazdem nie posiadając do tego wymaganych uprawnień. Następnie Sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę nawet do 30.000 złotych. Sąd obligatoryjnie orzeka również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy nawet do 3 lat.
(pś)