Tymczasowe aresztowanie za przemoc wobec rodziców
Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec mężczyzny, który znęcał się nad swoimi rodzicami. 38-latek najbliższe trzy miesiące spędzi za kratami.
Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechania naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, zwłaszcza narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Ofiarami przemocy w rodzinie mogą być współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, dzieci, osoby starsze lub osoby niepełnosprawne.
W piątek (24.03.23r.) Sąd Rejonowy w Ostródzie na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 38-letniego mężczyzny, który stosował przemoc wobec swoich rodziców. Dodatkowo mężczyzna złamał wydany przez sąd zakaz kontaktowania się z rodzicami, a dodatkowo chcąc wywrzeć wpływ na treści składanych przez nich zeznań groził popełnieniem przestępstwa na ich szkodę. Powyższe przestępstwo zostało popełnione przez mężczyznę w warunkach recydywy dlatego jego odpowiedzialność karna ulegnie zaostrzeniu.
Dyspozycja Art. 207 kodeksu karnego przedstawia się następująco:
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
(mp)