Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkańcy powiatu ostródzkiego ofiarami oszustw internetowych. Kliknęli w nadesłany link – kobieta straciła prawie 5 tysięcy złotych, mężczyzna ponad 8 tysięcy złotych.

Przestępcy nie pozostają bierni wobec rozwoju technologii oraz nowych zjawisk w cyberprzestrzeni i wykorzystują je dla swoich potrzeb. Przekonali się o tym mieszkańcy powiatu ostródzkiego, którzy padli ofiarami oszustw internetowych. Policja apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci.

W czwartek (23.03.2023r.) policjanci ostródzkiej jednostki policji zostali zawiadomieni o kolejnych zgłoszeniach dotyczących oszustw internetowych.

Z relacji 36 letniej zgłaszającej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż odzież. Z kobietą skontaktował się potencjalny kupujący, który poprosił o przesłanie adresu mailowego po to, aby dokończyć transakcję. Pokrzywdzona uzyskała na swoją skrzynkę mailową link i w niego kliknęła. Jak się okazało zawierał on złośliwe oprogramowanie, które pozwoliło sprawcy przejąć dostęp do jej środków finansowych. Kobieta zorientowała się, że z jej konta zniknęło prawie 5 tysięcy złotych.

Kolejny pokrzywdzony również stracił pieniądze poprzez kliknięcie w nadesłany link. 32 letni mieszkaniec gminy Grunwald wystawił na sprzedaż części składowe samochodu na portalu społecznościowym. Sprawca od razu okazał zainteresowanie ofertą. Zaproponował, że zorganizuje firmę kurierską oraz opłaci podmiot sprzedaży włącznie z kosztami wysyłki. Następnie wysłał na podany numer komórkowy link z formularzem do firmy kurierskiej. Mężczyzna postępował zgodnie z instrukcjami. W wyniku potwierdzenia uzyskał kolejny link, aplikacja wymagała wskazania nazwy banku mężczyzny i podania kodu dostępu. Mężczyzna stosował się do instrukcji i podał wymagane dane. 32 latek stracił ponad 8 tysięcy złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki !

Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreśleniem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(pj)

Powrót na górę strony