Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Policjanci rozpoczynają działania "Bezpieczne ferie 2018"

W poniedziałek dzieci i młodzież z naszego powiatu rozpoczynają ferie zimowe. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci już dziś rozpoczynają działania "Bezpieczne ferie 2018". Spotkania profilaktyczne, rozmowy o bezpieczeństwie, kontrole autokarów i nadzór nad ruchem drogowym- tak w skrócie wyglądać będzie praca ostródzkich funkcjonariuszy.

W poniedziałek (22.01.2018) na terenie województwa Warmińsko- Mazurskiego rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe. Podobnie jak w latach ubiegłych nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w tym czasie czuwać będą policjanci.

Funkcjonariusze przeprowadzili szereg spotkań profilaktycznych w szkołach i przedszkolach podczas których rozmawiali z dziećmi i młodzieżą o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Policjanci wzięli również udział w akcji "Zimą bezpiecznie" organizowanej przez Starostwo Powiatowe o Ostródzie.

 

{PLAYER:91530}

 

 

 

Podczas najbliższych dwóch tygodni ostródzcy funkcjonariusze odwiedzać będą uczestników zorganizowanych zimowisk. Podczas codziennej służby sprawdzać będą również miejsca przebywania dzieci i młodzieży oraz okolice zbiorników wodnych. Wszystko po to, by zapewnić wypoczywającym bezpieczeństwo. Funkcjonariusze zwrócą również uwagę na placówki handlowe, gdzie może dochodzić do sprzedawania nieletnim alkoholu.

 

Bezpieczny autobus

 

Niektóre z dzieci w czasie ferii korzystają z zorganizowanego wypoczynku - wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary. Sprawdzać będą stan techniczny pojazdów, uprawnienia oraz stan trzeźwości kierowców.

Przypominamy, że organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zwrócić się do policji o sprawdzenie autokarów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki lub zimowiska.

 

W tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt z Wydziałem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie pod numerami telefonów:

 

(89)642 72 00
509 403 168
608 611 500

 

Autokary możemy sprawdzić również w internecie. „Bezpieczny autobus” to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pod tym adresem: www.bezpiecznyautobus.gov.pl można szybko i łatwo sprawdzić informację o autobusie lub autokarze. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, by uzyskać informację o pojeździe. W Internecie sprawdzimy m.in. czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, badania techniczne, jaka jest liczba miejsc czy masa pojazdu.

 

Ferie w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:

  • do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;

  • nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;

  • korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;

  • kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;

  • nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;

  • podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

  • Policjanci z KPP Ostróda rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie
  • Policjanci z KPP Ostróda rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie
  • Policjanci z KPP Ostróda rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie
  • Policjanci z KPP Ostróda rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie
  • Policjanci z KPP Ostróda rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie
  • Policjanci z KPP Ostróda rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie
  • Policjanci z KPP Ostróda rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie
  • Policjanci z KPP Ostróda rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie
Powrót na górę strony