Zadbaj o bezpieczeństwo podczas świąt! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas świąt!

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dla większości z nas to czas zakupów, porządków, podróży i związanego z tym zamieszania. W świątecznej gorączce nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie. By te świąteczne dni minęły nam w atmosferze spokoju warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

W grudniu ogarnia nas szaleństwo świątecznych przygotowań. Zaczynamy rozglądać się za prezentami, spędzamy godziny w galeriach handlowych, ciężkich toreb przybywa a w zakupowej gorączce zaczynamy działać już mechanicznie, nie zwracając uwagi na niedomniętą torebkę, wystający z kieszeni telefon lub portfel. Do czasu, gdy nie możemy znaleźć swoich cennych rzeczy i uświadamiamy sobie, że padliśmy ofiarą złodzieja.

Przedświąteczny okres to dla kieszonkowców najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź sami umiejętnie go tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa portfel, pieniądze czy wartościowe przedmioty. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione.

 

Jak tego uniknąć?

Należy pamiętać, że złodzieje czekają na łatwe okazje, dlatego warto nosić cenne dla nas przedmioty w wewnętrznych kieszeniach odzieży lub schowane w torbach czy plecakach.

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Łupem złodziei kieszonkowych padają nie tylko drobne przedmioty, ale też samochody. Większość osób myśli, że ten problem ich nie dotknie, bo ich auto ma doskonały alarm. Niestety jest inaczej. Jedziemy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki - najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy, a naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i okazuje się, że ich też nie ma.

W ten sposób działają grupy złodziei kieszonkowych. Kradzież każdego auta jest poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową. Nawet najlepszy alarm nie zadziała, jeżeli został dezaktywowany oryginalnym pilotem. Nie zadziała także immobiliser, gdyż kluczyk był także oryginalny.
 

Bezpieczne akupy w sieci

 

Coraz chętniej i częściej korzystamy z zakupów w internecie. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci mimo, że nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami, niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. By tego uniknąć, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
 

  • ZAWSZE kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • NIGDY nie kupuj z ogólnodostępnego komputera (np. w kafejce interentowej). Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą,
  • ZAWSZE korzystaj ze znanych i sprawdzonych portali interentowych
  • przy płaceniu kartą kredytową ZAWSZE sprawdź, czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony (lub przy adresie strony) powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • zamawiając sprzęt ZAWSZE sprawdzaj, że sprzedający dołącza do niego oryginalne oprogramowanie i instrukcję obsługi.

 

Włamywacze nie świętują

Wiele osób ograniczy szaleństwo świątecznych zakupów jedynie do kupna prezentów. Wyjadą na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednak nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujnyi zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.