Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: I Powiatowe Zawody Strzelecko-Taktyczne Służb Mundurowych i Ratownictwa Ostróda 2017 - rozstrzygnięte

Strzelnica Instytutu Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej w Ostródzie na jeden dzień zmieniła się w arenę zmagań taktyczno-strzeleckich, a to za sprawą organizowanych tam I Powiatowych Zawodów Strzelecko-Taktycznych Służb Mundurowych i Ratownictwa Ostróda 2017. Wzięli w nich udział nie tylko policjanci z Ostródy, Olsztyna, ale również funkcjonariusze Aresztu Śledczego, Straży Miejskiej, żołnierze Wojskowej Komisji Uzupełnień, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Jednostki Strzelec w Ostródzie, przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża, administracji rządowej oraz samorządu wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego z Olsztyna i Ostródy oraz Regionalnego Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność”. W sumie w zawodach startowało 11 drużyn.

W dniu 16 sierpnia 2017 roku na strzelnicy Instytutu Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej odbyły się I Powiatowe Zawody Strzelecko - Taktyczne Służb Mundurowych i Ratowniczych  Ostróda 2017.

Organizatorem zawodów strzeleckich skierowanych do służb mundurowych, ratowniczych i przedstawicieli urzędów byli policjanci ostródzkiej komendy wspólnie z Wojskową Komendą Uzupełnień w Ostródzie i Instytutem Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej.

O godzinie 12.00 zawody rozpoczął Piotr Koszczał Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie nadkom. Marcin Danowski. Komendant w swym przemówieniu nawiązał do daty 15 sierpnia - rocznicy Bitwy Warszawskiej, dnia kiedy Siły Zbroje Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto - Święto Wojska Polskiego.

Po przemówieniu nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i odegranie hymnu państwowego. W skład pocztu flagowego wchodzili członkowie Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” nr 1013 z Ostródy pod dowództwem starszego chorążego ZS „Strzelec” Wojciecha Sobotka. W części wstępnej oficjalnie podziękowano za kilkuletnią współpracę w zakresie ratownictwa kierownikowi ostródzkiego oddziału PCK – Stanisławowi Makowskiemu.

Następnie przystąpiono do zawodów. Drużyny rywalizowały ze sobą w klasyfikacji drużynowej. Zadania, przed którymi stanęli zawodnicy, obejmowały m.in. strzelanie szybkie, sytuacyjne oraz specjalne. Jedna z konkurencji polegała na rzucie granatem ćwiczebnym F-1 do celu. Zawodnicy ostrzeliwali rozmieszczone w terenie cele z różnych postaw, w marszu i zza ukrycia. Liczyły się zarówno celność jak i czas pokonania rozmieszczonych w wąwozie specjalnych torów strzelań. O miejscu w klasyfikacji końcowej decydowała suma czasu i wyniku strzelania.

W zawodach wzięło udział w sumie 11 drużyn. Natomiast uczestnikami zawodów były 4 osobowe drużyny, w skład których wchodzili funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Ostródzie, żołnierze Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie, policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Ostródzie, przedstawiciele Grupy Ratownictwa PCK w Ostródzie, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Jednostki Strzelec w Ostródzie, Regionalnego Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele administracji rządowej oraz samorządu wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego z Olsztyna i Ostródy.

W klasyfikacji ogólnej I miejsce zajęli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie w składzie:

  • kom. Krzysztof Bilicki
  • st. asp. Robert Horodyłowski
  • asp. Marcin Ługiewicz
  • mł. asp. Krzysztof Wójcicki

II miejsce zajęli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Natomiast na III miejscu uplasowali się funkcjonariusze Straży Miejskiej w Ostródzie

Celem zawodów było nie tylko "branżowe" współzawodnictwo, ale przede wszystkim wymiana doświadczeń i wiedzy oraz nawiązanie kontaktów, które procentują w dalszej współpracy szkoleniowej i proobronnej różnych formacji i organizacji.

Były to pierwsze warsztaty zorganizowane na tak dużą skalę, w których mogły wziąć udział także osoby cywilne. Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych policyjnych instruktorów z zakresu strzelectwa, ratownictwa oraz samoobrony.

Puchary, medale, gadżety i listy gratulacyjne za udział w przedsięwzięciu wręczył Piotr Koszczał - Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej oraz Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie nadkom. Marcin Danowski.

Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy.