Ostróda: Policyjne działania „Bezpieczny Powiat Nocą”

W nocy z soboty na niedzielę ostródzcy policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczne Powiat Nocą”. Kilkudziesięciu policjantów kontrolowało osoby, jak i pojazdy pod kątem posiadania m.in. nielegalnych wyrobów akcyzowych, środków odurzających. Funkcjonariusze sprawdzali też miejsca najbardziej narażone na występowanie zjawisk uciążliwych społecznie. Wszystko po to, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie.

Głównym celem działań było zwalczanie przestępczości narkotykowej, gospodarczej związanej z wprowadzaniem do obrotu papierosów oraz alkoholu bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz zapobieganie aktom chuligaństwa i wandalizmu. Działania mają też wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz poprawę bezpieczeństwa w miejscach publicznych szczególnie takich jak: ulice, przystanki komunikacyjne, rejony lokali rozrywkowych czy dyskotek.

Podczas działań policjanci kontrolowali zarówno osoby jak i przeprowadzali kontrole pojazdów. Funkcjonariusze sprawdzali też miejsca najbardziej narażone na występowanie zjawisk uciążliwych społecznie.

W czasie akcji policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 19 i 21 lat podejrzanych o posiadanie środków odurzających. Mieszkańcy powiatu zostali już przesłuchani i usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa. Za posiadanie substancji psychotropowych bądź odurzających grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. Policjanci mają też podejrzenia, że jeden z zatrzymanych 21-latków prowadził pojazd pod wpływem środków odurzających. Funkcjonariusze zabezpieczyli krew do badania.

 

Efektem nocnych działań jest zatrzymanie 5 osób, które były poszukiwane, celem osadzenia w aresztach śledczych lub zakładach karnych. Mieszkańcy powiatu poszukiwani byli nakazami zatrzymania w celu odbycia kary pozbawienia wolności za kradzieże z włamaniami, groźby karalne oraz nieuiszczoną grzywnę.

W Morągu podczas kontroli drogowej funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali 43-latka, który wsiadł za kierownicę volkswagena pod działaniem alkoholu. Mężczyzna miał 0,4 promila alkoholu w organizmie.

Kilka minut po godzinie 21.00 policjanci Nieetatowego Zespołu Taktycznego z KPP w Ostródzie wraz z morąskim dzielnicowym interweniowali w mieszkaniu 43-latka, który złamał zakaz zbliżania i kontaktowania się. Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu przyszedł do mieszkania i wszczął awanturę z najbliższymi. Podczas kłótni mieszkaniec gminy Morąg odgrażał się, że zrobi im krzywdę. Z uwagi na zagrożenia zdrowia i życia tych osób policjanci podjęli decyzję o jego zatrzymaniu.

Policjanci z Morąga biorący udział w działaniach „Bezpieczny Powiat Nocą” do wczesnych godzin rannych poszukiwali 3 zaginionych osób – mieszkańca Pasłęka, który przebywając nad jeziorem zgubił się w lesie oraz  14 i 15 latki, które nie powróciły do domu.

Policjanci pod „lupę” wzięli otwarte do późnych godzin nocnych sklepy z alkoholem oraz nocne kluby i miejsca publiczne. Funkcjonariusze ujawnili kilkanaście wykroczeń dotyczących spożywania alkoholu i zakłócenia porządku publicznego, które zostały zakończone mandatowo.

Działania, które realizowane będą cyklicznie mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.