Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Pierwszy weekend wiosny na drogach powiatu ostródzkiego

W miniony weekend policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu jednego wypadku drogowego i 7 niegroźnie wyglądających kolizji. Policjanci skontrolowali ponad 160 kierujących. Dwóch z nich miało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mundurowi zatrzymali też 2 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym.

W sobotni wieczór na drodze wojewódzkiej 528 w na wysokości miejscowości Jurki doszło do zderzenia czołowego dwóch aut. Kierujący Oplem Corsą z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z prawidłowo jadącym pojazdem marki Renault Scenic. Tym ostatnim podróżowało małżeństwo z dwójką dzieci. Kobieta i jej dzieci w wieku 7 i 14 lat trafili do szpitala. Do szpitala zostali też przewiezieni kierujący oplem i jego pasażer. 21-letni kierujący oplem  nie posiadał uprawnień do kierowania. Wynika badania krwi wskażą czy w momencie spowodowania wypadku był pod wpływem alkoholu.

Pomimo licznych apeli o trzeźwość za kierownicą, w ten weekend ostródzcy funkcjonariusze również zatrzymali nietrzeźwych kierujących. Tym razem było ich dwóch. Jeden na terenie gminy Grunwald, a drugi na terenie gminy Ostróda. Obydwaj mieli ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo zatrzymany na terenie gminy Grunwald 23-latek nie miał uprawnień do kierowania. Nie zabrakło również nieodpowiedzialnych kierowców, którzy w terenie zabudowanym jechali z nadmierną prędkością. Tym razem było ich dwóch. Obydwaj stracili swoje prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Przypominamy!

Kierujmy się rozsądkiem! Pomimo wielu apeli i grożącej kary nadal odnotowujemy przypadki kierujących, którzy nie stosując się do podstawowych zasad ruchu drogowego, ryzykują nie tylko swoje życie, ale również swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Niepokojąca jest także wciąż duża liczba osób, które za kierownice swoich pojazdów wsiadają pod wpływem alkoholu. Są to potencjalni drogowi zabójcy, wobec których policjanci nie mają pobłażania. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania na okres nie krótszy niż 3 lata i świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Wychodząc na drogę jako piesi, pamiętajmy, że w pierwszej kolejności to my sami jesteśmy odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo. To, że widzimy nadjeżdżający samochód nie oznacz, że jego kierowca widzi nas. Stąd potrzeba abyśmy pamiętali o zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników tej samej drogi.

Wiele wykroczeń drogowych jest popełnianych przez kierowców, którzy wsiadają za kierownice, choć zgodnie z decyzją właściwego organu nie powinni tego robić. Niestosowanie się do orzeczonego przed sąd zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem, za które grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Powrót na górę strony