Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Policyjne działania "Alkohol i narkotyki"

Choć czasami walka policjantów z nietrzeźwymi kierującymi przypomina walkę z mityczną hydrą, to funkcjonariusze nie ustają w próbach wyeliminowania nieodpowiedzialnych kierowców z naszych dróg. Cyklicznie prowadzą działania wymierzone właśnie w tych najbardziej groźnych uczestników ruchu drogowego. Ich wyniki pokazują, że takie działania wciąż niestety są potrzebne.

Wczoraj (03.12.2018) policjanci ostródzkiej drogówki przyłączyli się do wojewódzkich działań "Alkohol i narkotyki". Podczas porannych kontroli ujawnili dwóch kierowców w stanie nietrzeźwości. Pierwszy z nich to 30- letni mieszkaniec Grudziądza. Został zatrzymany na ul. 11 listopada. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało ponad 0,7 promila. Nie mniej w wydychanym powietrzu miał 46- letni mieszkaniec Ostródy. Obaj mężczyźni za swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczyć się będą przed sądem. Grożą im 2 lata pozbawienia wolności, zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysokie grzywny.

Policjanci apelują

Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.

Alkohol w sposób znaczący:

  • pogarsza koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,

  • wydłuża czas reakcji kierującego,

  • powoduje pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,

  • ogranicza pole widzenia,

  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.

Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.