Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Policyjne podsumowanie weekendu na drogach powiatu

Bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu to priorytet ostródzkich policjantów. Podczas minionego weekendu w celu poprawy bezpieczeństwa podróżujących funkcjonariusze przeprowadzili działania "Prędkość" oraz "Alkohol i Narkotyki". Skontrolowali blisko 600 kierowców ujawniając przy tym dwie osoby, które zdecydowały się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu.

Bezpieczeństwo na drodze jest jednym z głównych celów jakie stawiają przed sobą ostródzcy policjanci. Ilość lokalnych dróg w połączeniu z trzema głównymi trasami powoduje, że wśród setek kierowców, nadal są osoby naruszające przepisy prawne. Aby wyeliminować zagrożenie jakie stanowią tacy kierowcy, policjanci codziennie prowadzą skuteczne kontrole drogowe. Tak było również, podczas trwającego weekendu.

 

Prędkość pod czujnym okiem policjantów

Prędkość niezmiennie jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w naszym kraju. W połączeniu z nieuwagą lub brakiem doświadczenia może doprowadzić do tragedii.

W miniony piątek (08.06.2018) policjanci ostródzkiej drogówki przeprowadzili działania "Prędkość". Podczas akcji skontrolowali ponad 80 kierujących. Oprócz prędkości z jaką poruszają się pojazdy, sprawdzali również ich wyposażenie oraz to, w jaki sposób przewożeni są pasażerowie, w tym szczególnie dzieci.

Podczas działań "Prędkość" funkcjonariusze ujawnili ponad 30 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości przez kierujących. Za popełnione wykroczenia zostali oni ukarani mandatami karnymi.

 

"Alkohol i Narkotyki"

Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.

W minioną sobotę (09.06.2018) ostródzcy policjanci włączyli się w ogólnopolskie działania ukierunkowane na eliminowanie z dróg kierowców pod wpływem alkoholu i substancji udurzających. W tym czasie skontrolowali blisko 500 kierujących i zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mimo promili w organizmie zdecydowali się wsiąść za kółko.

Zapamiętaj !

  • jeżeli wybierasz się na imprezę, na której będzie serwowany alkohol zastanów się, czy nie lepiej zostawić samochód w domu,

  • nie wyśmiewaj się z niepijących, nie nakłaniaj ich do picia, nie namawiaj kierowców do picia toastów,

  • jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości lub zapewnij im nocleg,

  • jeśli jesteś pasażerem, nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol, powstrzymaj go żeby nie prowadził pojazdu.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, w każdej jednostce Policji możemy poddać się takiemu badaniu!