Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego pod szczególnym nadzorem

Policjanci ostródzkiej drogówki regularnie prowadzą działania "NURD", podczas których skupiają swoją uwagę na wykroczenia popełniane względem pieszych jak i przez pieszych. Działania mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Tym razem do akcji wykorzystali Ambulans Monitoringu Wizyjnego.

Bezpieczeństwo osób pieszych to jedno z priorytetowych zadań Policji. To właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszy nie bez powodu zwany jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie ma on żadnych środków ochrony osobistej, poza własnym rozsądkiem oraz przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i nadają mu określone uprawnienia.

Wczoraj (08.02.2018) policjanci ostródzkiej drogówki przeprowadzili działania "NURD". Do akcji wykorzystali Ambulans Monitoringu Wizyjnego. Ujawnili kilka przypadków nieprawidłowego zachowania kierowców wobec osób pieszych, jednak również niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie zawsze przestrzegają przepisów. W trakcie działań nałożyli kilka mandatów karnych na osoby popełniające wykroczenia. Jak mówią funckjonariusze, bezpieczeństwo mieszańców naszego powiatu to priorytet, dlatego tego typu akcje powtarzane są cyklicznie.

Policjanci przypominają

Ignorowanie przepisów ruchu drogowego może skończyć się tragicznie. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych czy wjeżdżanie na przejazd rowerowy, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych, a także jazda rowerem pod prąd – są to zachowania, które mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Pieszego i rowerzystę chroni tylko jego własny zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie. To, że my widzimy samochód, nie oznacza wcale, że kierowca widzi także nas. Pamiętajmy również o noszeniu odblasków. W warunkach ograniczonej widoczności miejmy ze sobą odblask, także w mieście w świetle latarni, jesteśmy bardziej widoczni dla kierujących pojazdami.

 

  • Ambulans wizyjny wykorzystywany przez policjantów KPP Ostróda
  • Działania "NURD" prowadzone przez policjantów KPP Ostróda