Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Zachowaj zdrowy rozsądek na drodze

Wakacyjna letnia aura często wywołuje u kierujących mylne przeświadczenie o tym, że mając dobrą nawierzchnię i widoczność oraz prosty odcinek drogi mogą bagatelizować przepisy ruchu drogowego. Zakładają, że „przecież to tylko znaki”, „mam dobrą drogę” „to jest sprawny samochód”, „ten motocykl mnie nie zawiedzie”. Nierzadko zakładają też, że to innych spotka wypadek, nie ich samych.

W związku z nadmierną prędkością dochodzi często do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi. Czasem kierujący nie dostosowują prędkości do warunków ruchu, źle oceniają odległości i drogę jaką potrzebują na zahamowanie, czy inny tzw. manewr obronny. Pojazdy poruszające z nadmierną prędkością powodować mogą nieodpowiednią detekcję ich prędkości, a co za tym idzie, tragiczną w skutkach reakcję uczestnika ruchu. Podkreślić należy, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną ofiar śmiertelnych na naszych drogach.

Warto przypomnieć o wybranej grupie kierowców – motocyklistach. Dostrzegamy na naszych drogach co jakiś czas ich mrożące krew w żyłach „wyczyny” . Niebezpieczne, lekkomyślne, czasami z pogranicza fantasy. Policjanci walczą ze zbytnią nieodpowiedzialną brawurą fanów dwóch kółek. Jednak nie wszystkie wyczyny jesteśmy w stanie przewidzieć i nie każdej tragedii zapobiec. Dlatego wykorzystujemy każdą nadarzającą się okazję, by zaapelować do uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów.

Pamiętajmy, że oprócz konkretnych regulacji takich jak np. prędkość czy choćby pierwszeństwo przejazdu lub przejścia obowiązują niezmiennie zasady ruchu drogowego. Stosujmy się do zasad szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. To właśnie od ich przestrzegania rozpoczyna się dbanie o bezpieczeństwo własne i pozostałych uczestników ruchu. Wszechobecny pośpiech, lekkomyślność i brawura na drodze mogą skutkować tragedią.

Oczy i uszy skupione na drodze

Bardzo niebezpieczną praktyką jest korzystanie z telefonu podczas jazdy. I to nie tylko do odbierania rozmów, ale też wybierania numerów, czy pisania krótkich SMS-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze, ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi. Za przykład tego jak groźne i tragiczne w skutkach jest korzystanie z telefonu, czy innego podobnego urządzenia podczas kierowania samochodem, może posłużyć historia polskiego kierowcy ciężarówki, który w wypadku na trasie A34 w Anglii zabił kobietę i trójkę dzieci. Do tragedii doszło, bo 30-letni Polak był zajęty zmienianiem muzyki w telefonie komórkowym i nie patrzył na drogę.

 

 



W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.

 

(ASz/JK/TM)

Powrót na górę strony