Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Upały i wypoczynek nad wodą. Zadbajmy o to, by rozluźnienie nie doprowadziło do tragedii

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury to idealne warunki do urlopowego rozluźnienia. Nie zwalnia nas to jednak od zachowania zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki dzieciach, osobach niepełnosprawnych czy tych w zaawansowanym wieku. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich – nawet na chwilę – w miejscach, gdzie grozi im przegrzanie albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów.

Prognozowane latem wysokie temperatury powietrza, w przeszłości nieraz przynosiły zarówno w naszym regionie, jak i w innych województwach wiele przypadków narażenia osób wymagających opieki, przede wszystkim - dzieci, na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia z powodu przegrzania.

Dlatego apelujemy!

Uważajmy na słońcu!

  • Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach - nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, czy na otwartym terenie, w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie!

  • Nie zapominajmy też o zwierzętach - one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

  • Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają również na sytuację na drogach - kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych. W czasie upałów szczególny nacisk kładziemy na zasadę ograniczonego zaufania - kierowca innego pojazdu może źle się poczuć, a nawet zemdleć, co może skutkować niebezpiecznymi manewrami na drodze.

Zachowajmy ostrożność nad wodą!

Słoneczna pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

  • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

  • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

  • Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

  • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

  • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Pamiętajmy też , że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą np.: na plażę. Przestępcy wypatrują osób, których niefrasobliwość może spowodować, ze staną się dla nich łatwą ofiarą. Pilnujmy swoich toreb i plecaków, nie pozostawiajmy ich otwartych. Zadbajmy o to, żebyśmy zawsze byli świadomi tego co dzieje się z naszym telefonem, czy portfelem.

W pierwszej kolejności to my sami jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i naszego mienia.


(JK/TM)

Powrót na górę strony